Det här är Seniorvärlden

SeniorVärlden är en ideell förening med bred kunskap och profession i syfte att förmedla kunskap och forskning för lärande och utveckling inom området seniorer. Vi arbetar för att du och jag ska kunna njuta av livet även när vi blir äldre.

 

SeniorVärlden ideell förening, Styrelsen

Börje Bjelke

Ordförande

Prof., M.D., Ph.D

+47 971 600 42

Borje.Bjelke@Gmail.com

Börje är ordförande Seniorvärlden och även ordförande för Eugeria Foundation som är en ideell forskningsstiftelse vars syfte är att öka hälsa och livskvalité hos äldre vuxna via åldersoptimering.

Sören Runsteen

Vice Ordförande

Ekon. mag vid Borås Högskola

soren.runsteen@conara.se

+ 46 705-22 10 05

Många års praktisk erfarenhet av att utveckla och bygga seniorboende som VD för Conara AB samt VD Boiveran AB, vilka i branschens årliga NKI undersökning 2019 har Sveriges nöjdaste kunder

Petter Ahlström

Generalsekreterare

VD, CLA Sweden AB

+46 073 040 43 46

petter.ahlstrom@seniorvarlden.com

Ekon dr Petter Ahlström är föreningens Generalsekreterare. Generalsekreteraren leder föreningens kansli för styrelsens räkning. Härvidlag ligger även medlemskontakt och omvärldsbevakning.

Susanne Clase

Styrelseledamot

Arkitekt

susanne.clase@white.se

+46 766 394 734

Praktiserande arkitekt i rollen som ansvarig arkitekt och tjänsteansvarig för specialbostäder.

Petra Sandberg

Styrelseledamot

Affärsutvecklare

petra.sandberg@vecturafastigheter.se

+46 73 515 78 33

 

Arbetar med utveckling av samhällsfastigheter, primärt vård- och omsorgsboenden och dess innehåll.

Göran Lindahl

Styrelseledamot

Docent, Byggnadsdesign, Chalmers, styrelseledamot Seniorvärlden

Goran.Lindahl@chalmers.se

+46 708 85 11 14

 

Catarina Borgenstierna

Suppleant

VD på Camanio

catharina.borgenstierna@camanio.com

Huvudansvarig för IT & Marknadskommittén

Catarina arbetar som VD på bolaget Camanio AB som erbjuder en plattform för digitala vård- och omsorgstjänster i hemmet. Vi driver utvecklingen av nya och effektiva verktyg för omsorgen med ett tvärprofessionellt perspektiv på utmaningar och möjligheter. Jag är även ambassadör i Sverige för det internationella nätverket Aging2.0. Inom SeniorVärlden deltar jag i arbetet inom IT- och marknadskommittéen.

Helena Eriksson

Suppleant

VD Funkisgruppen

helena.eriksson@funkisgruppen.se 

+46 73-973 83 20

Har varit anställd på Funkisgruppen AB sedan starten 2012. Sedan 2015 fick jag den stora äran att få tillträda som VD. Mitt engagemang och driv ligger främst i att Funkisgruppen som företag ska vara det självklara valet för våra kunder och personal.

Lars Bankvall

Suppleant

Chef för Forskning och Utveckling, Förvaltnings AB Framtiden

Lars.bankvall@framtiden.se 

+46 703 16 08 97

Avisory Board

Markus Fellesson

Board Member

Docent

markus.fellesson@kau.se

+46 73 396 37 74

Markus är med i SeniorVärldens valberedning.

 

 

Lars Edwall

Board Member

Projektstyrning

lars.edwall@conara.se

+46 70 820 89 81

Lars roll i SeniorVärlden är att vara boll-plank och medlem i programkommittén.

 

 

Liberta Mehmedi

Board Member

Fil. mast. gerontologi och fil.kand. folkhälsovetenskap

liberta.mehmedi@seniorvarlden.com

+46 70 744 31 82

Libertas roll i Seniorvärlden är projektledare och arbete i priskommittén.

Fanny Falkenberg

Board Member

Initiativtagare Go Care & Seniorval.se

fanny.falkenberg@seniorval.se

+46 70 88 00 670

Fannys roll i SeniorVärlden är som medlem i priskommiteén.

 

Hedersmedlemmar

Barbro Westerholm

Hedersmedlem

Prof.em och riksdagsledamot (L), äldrepolitisk talesperson

barbro.westerholm@riksdagen.se

 

Ingmar Skoog

Herdersmedlem

Professor i psykiatri, Föreståndare för Centrum för åldrande och hälsa vid Göteborgs Universitet

Institutionen för neurovetenskap och fysiologi, Sahlgrenska Akademin vid Göteborgs Universitet

ingmar.skoog@neuro.gu.se 

 

Jan Paulsson

Herdersmedlem

Arkitekt, tekn dr, prof em.

jan.paulsson@2d-p.se

 

Revisor

Ingemar Rindstig

Revisor

Executive Director Real Estate at EY Nordic

ingemar.rindstig@se.ey.com

+46 70 524 33 00

Ingemars roll i SeniorVärlden är att vara föreningens revisor.